Castello dei Rampolla



Land: | Italia |
Region: | Panzano in Chianti |
Eier: | Dei Napoli Rampolla |
Grunnlagt: | 1975 |
Vinmarker: | |
Importør: | Gaia Wine & Spirits |
Landområdene hvor gården Castello dei Rampolla står har vært i familiens eie siden 1739. Den moderne historien starter for denne familien i 1965, med Alceo di Napoli Rampolla. Han hadde en drøm om å produsere en virkelig stor vin i dette området. Chianti Classico var i trøbbel på denne tiden og ikke på langt nær respektert, som i den senere tid. I 1975 produserte Castello dei Rampolla sin første Chianti Classico.
Alceo, sammen med den store vinmakeren Giacomo Tachis, bestemte seg siden for å være den første i området som plantet Cabernet Sauvignon og blendet den med Sangiovese. I 1982 så den første flasken Sammarco dagens lys.
På 1990-tallet gikk vingården over til biodynamisk drift og fortsetter å produsere fantastisk vin på Cabernet Sauvignon, Petit Verdot og Sangiovese. I 2008 eksperimenterer Castello dei Rampolla med terracotta-amforaer som gjæringsfat og produserer med det en Sangiovese uten tilsatte sulfider.